Flebologs ir ārsts, kurš diagnosticē asinsvadu slimības, izstrādā ārstēšanas plānu venozas, limfātiskas nepietiekamības un trofisko čūlu gadījumā, kā arī novērš estētiski traucējošas asinsvadu patoloģijas.
Vizītes laikā ārsts noskaidro anamnēzi – visbiežāk uzdod jautājumus par darba specifiku, dzīvesveidu, fiziskajām aktivitātēm, kaitīgiem ieradumiem un iedzimtību, kas var veicināt vēnu slimības. Pirms došanās pie ārsta vērts pārdomāt, vai nav bijušas kādas kāju traumas un fiziski bojājumi.
Apskates laikā speciālists veic duplekssonogrāfiju asinsvadiem, ko uzskata par zelta standartu vēnu izmeklēšanā.
Ārstam jāspēj piedāvāt vispiemērotākos risinājumus, ņemot vērā slimības formu un pacienta finansiālās iespējas. Mūsdienās no operācijas nevajadzētu baidīties, jo patlaban ārstēšanā priekšroka tiek dota saudzējošām metodēm. Latgales medicīnas centrā ir iespējams veikt vēnu endovenozās (no asinsvadu iekšpuses) operācijas, izmantojot lāzeri. Šo operāciju laikā vēna netiek izrauta kā klasiskajās operācijās, bet, izmantojot endovenozu katetru, tā tiek slēgta un pēc tam pārveidojas saistaudos.
Jaunās paaudzes tehnoloģijas dod iespēju pilnībā atteikties no vispārējās narkozes, to aizstājot ar vietējo anestēziju. Tādējādi ne tikai uzlabojas ultrasonogrāfijas redzamība un kontrole operācijas laikā, bet tā ir arī saudzējošāka un drošāka pacientam, dod iespēju veikt vēnu operācijas neatkarīgi no vecuma un vispārējā stāvokļa.
Endovenozo lāzeroperāciju laikā ultrasonogrāfijas kontrolē abpus vēnai ievada anestezējošo šķīdumu, kas izveido ūdens "spilvenus" un to it kā atdala no tuvumā esošajiem audiem un nerviem, neļaujot tos pārkarsēt un bojāt. Fizioloģiskā šķīduma sastāvā esošais ūdens absorbē karstumu, turklāt tam pievienotas atsāpinošas un sīkos asinsvadus spazmējošas vielas, kas novērš asiņošanu.
Pēc vēnu operācijas pacientam tiek uzvilkta kompresijas zeķe, kas jānēsā vienu mēnesi. Uzreiz pēc operācijas pacients var pats savām kājām doties mājās un pievērsties ikdienas aktivitātēm, protams, ievērojot ārsta rekomendācijas.
Jau nākamajā dienā pēc operācijas pat ieteicama fiziska aktivitāte. Kustoties paātrinās asins plūsma dziļajās vēnās, tādēļ samazinās trombu veidošanās risks. Tomēr pirmajā mēnesī jāizvairās no siltuma procedūras (pirts, sauna u.c.), ka arī no pastiprinātas fiziskas slodzes un smaguma celšanas, jo var rasties sāpes.
Pēc mēneša atkārtoti jādodas uz dupleksultrasonogrāfijas izmeklējumu uz kontroli.
Ja stumbra vēnas ir veselas, bet bojāti tikai sānu zari vai vizuāli traucē sīko kapilāru tīklojums, to var novērst desmit minūšu laikā, neiejaucoties ķirurģiski, bet lietojot skleroterapiju.
Būtiski atcerēties, ka ideālu ārstēšanas rezultātu iespējams sasniegt, tikai kompleksi risinot problēmu – sākot ar precīzu diagnostiku, adekvātu un maksimāli mazinvazīvu terapiju un beidzot ar aktīvu rehabilitāciju un pacienta novērošanu ilgtermiņā.
Lāzeroperācija - Eiropā visvairāk un Latvijā visilgāk pielietotā endovenozā metode. Bojātajā vēnas posmā tiek ievadīta lāzerzonde; caur atveri tajā lāzerstars tiek izstarots uz vēnas iekšējo slāni. Lāzers iztvaicē vēnā esošo ūdeni, vēna slēdzas, un saistaudi pamazām aizaudzē to vietu, kur kādreiz atradusies slimā vēna. Jaunās paaudzes lāzeru iedarbība uz apkārtējiem audiem ir daudz saudzējošāka, pēc operācijas notiek ļoti strauja atveseļošanās.
Atsevišķas varikozas saslimšanas formas, kad, piemēram vēnas zars ir varikozs, bet lielās vēnas stumbra daļa nav bojāta, var ārstēt ar putu skleroterapiju, ko arī veic ultrasonogrāfijas kontrolē. Tās laikā vēnā tiek injicēts saputots medikaments, kurš noārda vēnas iekšējo slāni, kā rezultātā vēna slēdzas. Pēc procedūras uzreiz var doties mājās. Putu skleroterapija salīdzinoši ar citām metodēm ir aptuveni desmit reizes lētāka un līdz ar to šī ārstēšanas metode ir pieejama plašākam cilvēku lokam.